هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  برنامه ی کوهپیمایی کانون کوه نوردان کردستان به قله ی حەوی خانی – منطقەی شاهۆ به مناسبت روز جهانی کوهستان


به نام خالق کوه ها

"برنامه ی کوهپیمایی قله ی حەوی خانی – منطقەی شاهۆ"
بە مناسبت روز حهانی محیط زیست و با شعار:

"من لەگەڵ سرووشتم، هەموو پێکەوە بۆ پاراستنی تێبکۆشین"


 (پنج شنبەو جمعه، 18 و 19 خرداد 1396)

مسئول برنامه : کانون کوهنوردان کردستان
سرپرست و مسئول فنی و مربی تیم : یدالله نگهدار
عکاسی: فرهاد وحدانی
ناوبری: کیوان زندکریمی
شرکت کنندگان: 27 نفر از اعضای کانون


طبیعتی زیبا، قللی سترگ و استوار، زیستگاهی منحصر به خود، توپوگرافی خشن اما دلربا و ...
همه ی این ها در یک کلام یعنی: "َشاهۆ"
رشته کوهی در جنوب کردستان که هر کوه نوردی را وسوسه می کند تا برای یک بار هم که شده این رشته کوه صخره ایی را از نزدیک ببیند و از فراز آن بر کردستان زیبا بنگرد.
در ادامه ی تقویم کوهوردی کانون کوه نوردان کردستان، صعود به قله ی "حەوی خانی" مرتفع ترین قله از قلل شاهۆ برنامه ریزی و اجرا شد. این برنامه با حضور 27 نفر از اعضای کانون در ساعت 15 ظهر روز پنج شنبه مورخ 18 خردادماه سال جاری از میدان آزادی سنندج آغاز شد. تیم با حرکت به سمت منطقه و عبور از شهرهای کامیاران، روانسر در ساعت 30/18 به روستای "تازئاوا" از توابع شهرستان پاوە رسید. طبق هماهنگی های از پیش انجام شده و استقبال چند تن از همراهان بومی کانون در روستا، تیم در مسجد روستا اسکان داده شد تا بعد از استراحت و خواب شبانگاهی، صبح روز جمعه به سمت قله حرکت خود را آغاز نماید. با برنامه ریزی سرپرست، افراد قبل از طلوع آفتاب همگی آماده و راس ساعت 4 بامداد به سمت قله حرکت کردند. نور ماه کامل در آن تاریکی جلوه گر بود و صدای آب جاری از دامنه ی کوهستان شاهۆ تعبیر صدای طبیعت پاک کوردستان بود. با روشن شدن هوا و درآمدن آفتاب عظمت قلل شاهۆ نمایانگر شد. ستیغی استوار و قامتی بلند. هرچه ارتفاع بیشتر می شد شیب نیز بیشتر و عبور از سنگ و صخره ها نیز سخت تر. در میانه ی راه و قبل از رسیدن به خط الراس، دهانه ی هویدا بود که از طرف مردم منطقه "نووری یەڵە" نام گرفته بود به معنای شکافی با نور کم یا به تعبیری نور تار و کدر. پس از عبور از نووری یەڵە و رسیدن به خط الراس می شد از آن بلندی تمام منطقه و شهر و روستاهای مجاور را دید. در امتداد خط الراس چند قله ی کاذب قبل از رسیدن به قلەی حەوی خانی قرار داشت که تیم با عبور از آنها در ساعت 13/30 بر فراز حەوی خانی ایستاد..پیمایش طولانی، عبور از سنگ و صخره های مسیر و رسیدن به مرتفع ترین قله ی شاهۆ حال خوشی داشت که می شد آن را در چهره ی خندان و پرتوان افراد تیم دید. پس از استراحت و گرفتن عکس به افتخار ایستاندن بر فراز بلندترین نقطه از کوهستان شاهۆ و روز جهانی محیط زیست، تیم از سمت غربی قله به پایین حرکت کرد. با عبور از یال غربی ساعت 30/18 بعدازظهر تیم به جاده ی آسفالته بالاتر از روستای "شمشیر" رسید و با پیمودن بیش از 15 کیلومتر مسافت، عبور از سنگ و صخره های پرشیب و گذر از چندین قله ی کوهستان شاهۆ برنامه ی خود را به انجام رسانید.

دیدن و لمس سنگ و طبیعت سرسخت شاهۆ، جذابیتی دارد که تکرار آن، هر باره تازگی هایی دارد که گویی بار نخست است که در آن قدم می گذاری.

با سپاس از همکاری و هماهنگی کلیه ی افراد حاضر در برنامه به ویژه جهت داشتن آمادگی جسمانی و روانی کافی در طول صعود