هوا شناسی
آرشیو اخبار
گالری تصاویر
فدراسیون
کردستان

  تنها زن زمستانی ۸۰۰۰ متریها


فوریه ۱۹۹۳ مارین چاپیوسات تنها ۲۳ سال داشت که توانست چوایو را در معیت تیمی از کوهنوردان اسپانیایی صعود نماید.
صعود چوآیو ایشان ۸ سال پس از نخستین صعود زمستانی این کوه که در دوازده فوریه 1985 توسط ماچی بربکا" و "ماسی پاولفسکی" لهستانی صورت گرفت رخ داد. 
چاپیوسات پس از چوآیو صعودهای زیادی را در آلپ و هیمالیا انجام داد و البته مهمترین آنها صعود به گاشربرومI و گاشربرومII در سال ۲۰۰۳ و نانگاپاربات در سال ۲۰۰۵ می باشد. 
در سال ۲۰۰۰ او میتوانست نخستین زن سوییسی فاتح اورست باشد. اما تلاش او به همراه رناته اشمید در ۱۸۰ متری قله بدلیل خرابی هوا ناکام ماند. 
اما آنچه ماریان را شهرت جهانی بخشید بدون تردید صعود زمستانی او به ششمین قله ۸۰۰۰ متری دنیا بود. اتفاقی که با گذشت بیش از ۲۴ سال هیچ زن دیگری موفق به تکرار آن نگردیده. در واقع کوتاهی روز، سرمای کشنده، باد شدید و هزینه بالا صعودهای زمستانی از مهمترین عواملی است که مانع از تکرار چنین صعودی گردیده. کاری که ماریان چاپیوسات در ۱۰ فوریه ۱۹۹۳ به همراه همنورد آرژانتینی خود لیتو سانچز در تیمی از کوهنوردان اسپانیایی موفق به اجرای آن شد. چاپیوسات متولد ۱۷ ژانویه ۱۹۶۹هم اکنون ۴۸ سال سن دارد. او اینک یک استاد ورزش وو ادبیات فرانسه در دانشکده تربیت بدنی لوزان سوییس است. 

 
منبع:
 

پی نوشت
در زمستان 2016 تامارا لانچر کوهنورد زن ایتالیایی از 70 متري قله نانگاپاربات بازگشت و اجازه داد همراهانش بتوانند بدون دغدغه نخستين صعود زمستاني نهمين 8000 متري را با موفقيت انجام دهند، حتا اعضاي تيم خود را نيز شگفت زده نمود! او میتوانست طلسم صعودهای زمستانی زنان را پس از دو دهه بشکند.

منبع: کوه قاف

کانون کوه نوردان کردستان

ارسال شده توسط . farid.bayzidnezhad.  شنیه  23 بهمن ماه 1395- ساعت 12.35   نام   

 ایمیل     

متن